A venku nám začíná podzim...

Péče o zdraví a pohodu - 7 tipů, jak zlepšit zdraví a pohodu svého mopsíka

7 tipů, jak zlepšit zdraví a pohodu vašeho mopsíka

Mít zdravého a šťastného mopsíka, který prožije dlouhý spokojený život, je cílem každého páníčka. Nedá se toho dosáhnout přes noc. Zabírá to čas, ale s každou pozitivní věcí, kterou uděláte, zlepšíte zdraví a pohodu vašeho pejska. Je tolik věcí, které pro to můžete udělat, ale jaké jsou některé z nejlepších tipů a jak na ně?

Kartáčujte každý den
Všichni víme, že každodenní vyčesávání vašeho mopslíka pomůže snížit množství chlupů poletujících všude kolem domu či bytu. Věděli jste ale, že pouhých 5-10 minut kartáčování denně má další výhody? Každodenním kartáčováním srsti stimulujete a masírujete pokožku svého mopslíka, což podpoří zdravý růst kožíšku. Pomáhá tak nejen odstranit uvolněné chlupy, ale také podpoří zdravou a lesklou srst.

Kartáčování by mělo být příjemným relaxem pro vás i vašeho mopsíka. Je to skvělý způsob, jak spolu strávit kvalitní čas, který má nejen fyzické výhody, ale také umožňuje upevnit spojení mezi vámi dvěma. A samozřejmě je to skvělý způsob, jak se po dlouhém pracovním dni zbavit stresu. Výhody tak nejsou jen pro vašeho milouška.

Při výběru denního kartáče používejte něco, co je na pokožce měkké, a přitom dobře odstraňujte chlupy. Chcete přeci, aby to bylo příjemné a sloužilo pro vašeho mopsíka jako masáž. Dobrou zkušenost máme se Zoom Groom pro každodenní kartáčování, ale také máme k dispozici nástroj Furminator na probírání podsady jednou za čas. Protože Furminator je poměrně ostrý, omezte jeho používání podle vlastní zkušenosti – nejprve jednou za měsíc, poté můžete interval i zkrátit - abyste nedráždili citlivou pokožku mopslíka.

Pravidelně čistěte svému kamarádovi zuby
S mopslíky to může občas být skutečný boj. Někteří mohou čištění zubů opravdu nenávidět, ale je důležité, abyste jim zuby poctivě čistili. Protože mopslíci mají tak malou tlamičku a mají na ni příliš mnoho zubů, jsou náchylní k zubním problémům, které mohou skončit až tím, že o neopečovávané zuby přijdou. Abyste snížili pravděpodobnost, že váš mops bude mít problémy se zuby (zvláště se připravte na nikdy nekončící boj se zubním kamenem a z něj plynoucími záněty dásní a zápachem z tlamy), pravidelně jim zuby čistěte. Nejsnazší je začít již ve štěněcím věku, kdy s citem začínáte pejska navykat na čistící proceduru. Pejsek si tak už od mala zvyká a bere čištění spíš jako každodenní hru.

Skvělá věc je, že existuje řada způsobů, jak pejskovi zuby čistit, a můžete tak pro udržení zubní hygieny používat více jak jeden z nich. Čistění zubů alespoň dvakrát týdně, pokud ne denně, je nejlepší způsob, jak udržet čistotu zubů. Vyberte si měkký zubní kartáček a k čištění zubů použijte domácí psí zubní pastu nebo bio kokosový olej. Na trhu je zároveň velké množství zubních past pro pejsky, pro správný výběr si zkuste dohledat uživatelské zkušenosti ostatních majitelů. Pokud se váš mops proceduře čištění zubů brání nebo s vámi během ní bojuje, může to být proto, že má v tlamě bolavá místa a neměli byste odkládat návštěvu veterináře na důkladnou zubní prohlídku.

Jako vyzkoušená kombinace pro udržení dentální hygieny u pejsků se dá doporučit kombinace několika technik čištění zubů. Každé ráno jim k snídani přidejte prášek z řasy z Atlantiku (kelp). Jedná se o přírodní doplněk, který prochází jejich systémem a pomáhá změkčit plak prostřednictvím slin. Dopřejte jim také jedlé syrové masité kosti, které musí žvýkat. Mechanický žvýkací pohyb při okusování kostí je nejpřirozenější způsob, jak udržet zuby čisté. Jednou za čtrnáct dní jim dopřejte větší kost, která jim vystačí delší dobu. A to nejen pro jejich zuby, ale také pro jejich veselou a spokojenou mysl. Přeci jen i mopsík má v sobě kus vlka. K tomu samozřejmě platí pravidelná péče zubním kartáčkem zmíněná výše.

Naopak nemůžeme doporučit různé gumové žvýkací hračky. Mohou se trhat, psi pak mohou menší kousky z nich spolknout a mít velké problémy tyto kusy strávit. Takový nevinně vyhlížející kousek nevhodně zvolené hračky pak může skončit až ucpáním střev a nutnou operací. Ohledně nejrůznějších doplňků typu dentálních tyčinek s „vědecky“ navrženými tvary na čištění zubů se dá pouze poznamenat, že jde spíše o placebo efekt pro páníčka než reálný efekt pro pejska a výsledek bývá víceméně nulový. Na druhou stranu jako mlska by pejskovi neměli tyto zázračné tyčinky ublížit a není důvod se jim vyhýbat.

Pravidelně čistěte vrásky svého mopsíka
Pravidelné čištění vrásek mopslíka zabrání výskytu jakýchkoli infekcí, protože jejich vrásky jsou živnou půdou pro bakterie. Pokud je váš mops také náchylný k kvasinkovým infekcím, pak hlavními oblastmi kde se kvasinky objeví jsou uši, tlapky a samozřejmě jejich vrásky. Netýká se to pouze jejich vrásek na obličeji, ale všech vrásek na těle, kde se pokožka přehýbá a umožňuje hromadění vlhkosti.

Čištění vrásek vašeho mopslíka je snadné a čím dříve s tím začnete, tím lepší to pro něj bude a tím dříve si na to zvykne. Vše, co potřebujete, je dětská utěrka či plena, čistý jemný hadřík nebo bavlněný čistý kapesník. Jemně jimi očistěte kožní záhyby, abyste odstranili veškeré přebytečné nečistoty. Ujistěte se, že jste čerstvě vyčištěnou oblast zcela osušili čistým ubrouskem. Pokud je oblast ponechána vlhká, může dojít k podráždění. Zároveň s tímto postupem se dá doporučit i používání psího balzámu na vrásky po vyčištění, protože je to skvělý způsob, jak zabránit infekci v záhybech. Nejen panička tak může mít svou kosmetickou sadu.

Čištění vrásek mopslíka by mělo probíhat alespoň jednou týdně. Závisí také na prostředí, kde s mopsíkem žijeme, na počasí, i na celkové konstituci. U velmi vrásčitých mopslíků nebo mopslíků náchylných k infekci je nejlepší to dělat několikrát do týdne. Vrásky byste jim měli také vyčistit v okamžiku, pokud si váš mops tře obličej o nábytek, podlahu nebo tlapky, protože to je známka toho, že má svědění a potřebuje záhyby vyčistit.

Pravidelně čistěte uši
Vzhledem k tomu, že uši vašeho mopsíka jsou náchylné k infekcím, zvláště pokud máte jedince, který má trvalé problémy s kvasinkovými infekcemi, je důležité udržovat jeho uši čisté. Stejně jako u čištění zubů, začněte se dotýkat uší svého mopslíka od útlého věku, aby si na to zvykl, že se jich dotýkáte a čistíte je. Udržování čistoty mopsích oušek může zabránit vzniku infekcí. Čisté uši také znamenají, že u vašeho mopslíka je mnohem menší pravděpodobnost, že si uši přehnaným drbáním poškrábe.

Čistit uši mopsíka se doporučuje jednou za čtrnáct dní až jednou za týden. K řádnému vyčištění může pomoci pro to určená psí kosmetika dostupná na trhu nebo u vašeho veterináře. Pár kapek do každého ucha a následná masáž uší po dobu 20 sekund pomůže uvolnit veškeré nečistoty v uchu a usnadnit tak čištění. Nechte svého mopsíka zatřepat hlavou a poté jemně ucho očistěte od zbývajících nečistot pomocí vatového tamponku nebo jemným ubrouskem.

Vytvořte pohybovou rutinu
Je důležité zabránit tomu, aby váš mops měl nadváhu, protože to může vést k mnoha zdravotním problémům. Jedním z přirozených způsobů, jak udržet správnou váhu mopslíka, je pravidelný pohyb a aktivně strávený společný čas. Obecně platí, že pro mopslíky nějaké dlouhé tůry či náročné pohybové aktivity nejsou. Vytvoření pohybové rutiny může nejen pomoci udržet vašeho mopslíka fit, ale také poskytnout oboustranně velkou duševní stimulaci. Pravidelnou aktivitou udržíte svého mopsíka dlouhodobě zdravého, spokojeného a šťastného. Zároveň podpoříte i zdraví svoje.

Výběr správných typů aktivit pro vašeho mopslíka je důležitý. Každý mops je jiný. Na svém dvorku můžete dokonce uspořádat kurz agility, závisí jaký má zrovna váš mopsouš náturu a jak moc se mu chcete věnovat. Díky pravidelné procházce po dobu 20 minut třikrát denně se váš mops slušně protáhne. V teplejších měsících je dobrým způsobem, jak podpořit mopsíkovu aktivitu plavání. Zároveň se během toho příjemně ochladí. Ve vodě nezapomeňte na bezpečnost, protože mopsíci se snadno unaví a mohli by se utopit, pokud na sobě nemají záchrannou vestu. Vždy se doporučuje jít na procházku v nejchladnější denní době. Krátká 20. minutová procházka ráno a večer je jistý způsob, jak dopřát svému mopsíkovi alespoň nezbytné pohybové minimum. Během zimy není třeba aktivity příliš omezovat, ale nezapomínejte na dostatečné oblečení, aby pejsek neprochladl. Ve větších městech je pak dobré věnovat péči i packám a po procházkách prosoleným sněhem je poctivě ošetřovat.

Dopřejte svému mopsíkovi i něco navíc
Duševní "posilování" je pro vašeho mopsíka stejně důležité jako pravidelný pohyb a fyzická aktivita a ve skutečnosti ho může unavovat více, než jít na procházku. Je důležité, protože mu pomáhá zmírnit stres a nudu. Může zároveň snížit výskyt problematického chování, jako je nadměrné štěkání, škrábání, okusování a ničení svého okolí.

Svému mopsíkovi můžete dopřát výběr z mnoha činností. Můžete nakoupit hračky, díky nimž se bude váš mops bavit a stimulovat se hrou. Na trhu je i několik hraček, které využívají k zábavě jídlo a váš mops si tak bude moci během hry ulovit nějakou mlsku, což ho stimuluje k hře další. Rozmístění jejich žrádla po domě nebo na dvoře je dalším skvělým způsobem, jak je poslat na lov potravy, který je nejen rozhýbe, ale také pomocí smyslů vyhledávají své jídlo. Čas na baštu je tak bude bavit po delší dobu. V horkém letním dni můžete některé lahůdky jako mrkev (nebo jinou zeleninu či ovoce, které mají rádi) zmrazit ve vodě a vytvořit tak velký ledový blok, který je pobaví a zároveň ochladí.

Při výběru činností, které mají mopslíka tímto způsobem obohatit a zabavit nezapomeňte na jejich denní příjem potravy a nepřekračujte jej. Jejich obvyklou misku s jídlem můžete nahradit speciální herní, aby se čas na jídlo stal zábavným a naplňujícím, a to nejen pro bříško. Kupované průmyslově vyráběné mlsky múžete nahradit mnohem zdravějšími pochoutkami, jako je nakrájená mrkev, která do jejich stravy nepřidá příliš mnoho kalorií a dopřeje jim zároveň nějaké obzvláštnění.

Krmte vyváženou výživnou stravou
Jednou z nejdůležitějších oblastí určujících mopsíkovo zdraví je strava. Může to být také téma nejkontroverznější, protože existuje tolik různých přesvědčení, jak by měl být mops krmen. Ze všech stran na nás útočí reklamy na zaručeně nejkvalitnější pochoutky s nepřeberným množstvím výhod, že vybrat si může být opravdu těžké. Od nejlevnějších směsí ze supermarketů po super prémiová krmiva v bio kvalitě. Od domácího vaření po moderní raw stravu. Klíčem pro zodpovědný výběr však je, že každý mops je jiný a musíte zjistit, jaká je ta správná strava právě pro toho vašeho.

Jsme zastáncem krmení vyvážené druhově vhodné stravy všem psům, nejen mopslíkům. Stručně řečeno, nejlepší způsob, jak udržet vaše psí kamarády zdravé, je poskytnout jim stravu, která je bohatá na veškerou výživu, kterou potřebují, a to bez jakéhokoli komerčního procesu. Dokonalá strava pro mopslíka by byla bez všech obilovin, protože ty vedou k přibývání na váze. Takže pokud máte pocit, že nemůžete svému psovi poskytnout stravu z čerstvého masa, orgánů, kostí s nějakým ovocem a zeleninou, vyberte si granule, které neobsahují obiloviny, a přidejte do jejich nich nějaké výživné potraviny, jako je zeleninová kaše a ovoce. Každá přidaná část čerstvého jídla může pomoci vašemu mopslíkovi být zdravější. Naši kluci doslova ujíždějí na vařených domácích vejcích, kterými jim žrádlo pravidelně obohacujeme. Stejně tak dostávají občas svou dávku lososového oleje pro podporu zažívání a zdravější srst. Možností je opravdu mnoho, ale vždy by měl být na prvním místě prospěch a zdraví našeho psa.

Bez ohledu na typ jídla, kterým krmíte svého mopsíka, je důležité, abyste krmili správným množstvím jídla pro jeho ideální váhu a nepřekrmovali. A pokud jim chcete dávat každý den nejrůznější pochoutky a tzv. jim dopřát, nezapomeňte toto zahrnout do jejich denního příjmu potravy.

 

Existuje mnoho dalších způsobů, jak zlepšit zdraví a pohodu vašeho mopsíka nad rámec těchto 7. tipů. Další věci, které je třeba vzít v úvahu, jsou neustálý výcvik a pravidelná socializace – jak s lidmi, tak s ostatními pejsky. Pokud však můžete začít s těmito 7. tipy, jak zlepšit zdraví a pohodu vašeho mopsíka, pak jste na dobré cestě k tomu, abyste jej měli šťastného a zdravého a prožili jste spolu oboustranně spokojený život.